Význam “plávania” dojčiat a batoliat- AQUABABY
Voda bola naším prirodzeným prostredím pred narodením (aj keď málokto si na to s určitosťou spomína), po narodení sme však začali náš každodenný boj so zemskou príťažlivosťou. Pohyb vo vode nám prináša zábavu, relax, športové vyžitie. Toto sú hlavné výhody a význam pre nás dospelých, no a pre dojča či batoľa…
Nie je tomu tak dávno čo si vo vodnom prostredí žili deväť mesiacov. Zmenil sa však spôsob pohybu. Už v ňom neplávajú skrútené do klbôčka , majú možnosť ovplyvniť pohyb vo vode, smer ktorým sa vyberú. Zisťujú na čo všetko im môžu byť užitočné nôžky, rúčky, čo to spraví keď… uvedomujú si vlastné telíčko. Čo sa ešte zásadne zmenilo je spôsob dýchania. To je vec, ktorú sa musí každý drobec čo chce plávať naučiť. Zadržať dych, vydýchnuť do vody, ponoriť sa a dokázať sa vynoriť nad hladinu – to sú už všetko zručnosti vedúce k samotnému plávaniu. Samozrejme všetko postupne. Plávať plavecké štýly začnú neskôr.
Prispeli sme do článku pre Časopis dieťa 10/2015 Malí potápači.
Aký je teda význam “plávania” dojčiat a batoliat? V živote je to jedna zo zručností, ktorá sa deťom veľakrát zíde a môže ísť naozaj o prežitie. Učiť deti pohybu a orientácii vo vode je dôležité pre ich celkový zdravý telesný, psychický a emocionálny rozvoj, telesnú zdatnosť ale čo je nemenej dôležité – pre ich bezpečnosť.
“Plávanie” dojčiat a batoliat nie je plávaním spôsobom plaveckých štýlov. U bábätiek ide predovšetkým o radostnú “hru” rodiča s dieťatkom vo vode, ktorá podporuje zdravý vývoj celého jeho organizmu a vytvára pozitívny vzťah k vode a aktivitám v nej. Prostredníctvom tejto “hry” sa odbúrava u detí strach z vody, pomáha im orientovať sa vo vode a tým že sa v nej učia s istotou pohybovať zvyšuje sa ich bezpečnosť. Deti sa však spoločnou hrou vo vode s rodičom učia kde sú ich hranice. Vedia a vyskúšajú si čo môžu a vedia sami a na čo ešte potrebujú pomoc dospelého.
Výhody plávania detí
Pohyb detí vo vodnom prostredí môže mať veľký význam pri ich fyzickom aj psychickom vývoji. Tu sú niektoré konkrétne výhody, v skutočnosti je ich oveľa viac:
- “Plávanie” dojčiat a batoliat zabezpečuje dostatok pohybovej aktivity, ktorá vedie k rozvoju motoriky dieťaťa, posilňuje prirodzeným spôsobom rôzne svalové skupiny čím môže prispieť k náprave nedostatkov a chýb pri správnom držaní tela.
- detské kurzy poskytujú priestor pre rozvíjanie ich sociálneho správania a komunikačných schopností, nielen medzi dieťaťom a rodičom ale jeho svet je obohatený aj o vnímanie iných dospelých ktorý vstupujú do kontaktu s ním.
- detičky sa od najmenšieho veku otužujú a tým sa podporuje ich imunita. Aktívnym pohybom vo vode sa stimuluje ich srdcovo-cievny systém, zvyšuje sa prekrvenie čo je dôležité pre správne fungovanie všetkých vnútorných orgánov, hlavne mozgu.
- Správne dýchanie, dychové cvičenia ako zadržanie dychu, plynulú výdych do vody podporuje rozvoj kapacity pľúc, čo napomáha pri prevencií respiračných ochorení.
- Pohyb vo vode tiež spôsobuje pohyb a masírovanie vnútorných orgánov, podporuje peristaltiku čriev. Deti menej trpia bolesťami bruška a zvyšuje sa ich chuť do jedla.
- Pre dieťa je vodné prostredie veľmi príjemné, prináša mu potešenie a má významný relaxačný účinok. Môže sa prejaviť pokojným spánkom a celkovou pohodou dieťatka.